Świat po raz jedenasty obchodził World SM Day - Światowy Dzień Chorych Na Stwardnienie Rozsiane. Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu zorganizowało powiatowe obchody tej ważnej daty. Stowarzyszenie to, zrzeszające członków z całego powiatu gostyńskiego, zaprosiło na duży niedzielny okolicznościowy piknik do Oporowa, nie tylko członków stowarzyszenia, ale też ich rodziny oraz przyjaciół.

SM to choroba, która dotyka blisko 60 tysięcy osób w Polsce. Mijamy ich codziennie na zakupach, w pracy, na ulicy. Objawów SM: bólu, zmęczenia, podwójnego widzenia, problemów urologicznych i emocjonalnych możemy nie zauważać, pokażmy jednak, że osoby z SM nie są niewidzialne, a ta groźna, choć niewidoczna choroba stanie się ważną dla naszego społeczeństwa sprawą.

Powiatowy World MS Day otwarła Bożena Misiurek - prezes Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu: - „Witam Wszystkich z  radością i cieszę się, że dotarliście na nasz piknik. Dzień ten jest obchodzony na sześciu kontynentach, a i my dokładamy swoją cegiełkę organizując piknik World SM Day. Wiemy wiele o chorobie, ale o tym niech mówią lekarze. My chcemy być razem i wspólnie się bawić. Bo SM nie oznacza rezygnacji z marzeń. Życie po diagnozie zmienia się o 180 stopni, ale można ułożyć je na nowo i dalej czerpać z niego radość. Chcemy zmotywować chorych do aktywnego życia. W Waszym i swoim imieniu wypowiem też marzenie: chcemy normalnie i godnie żyć! I dziękuję wszystkim, którzy nam w tym nam pomagają: naszym najbliżsszym, lekarzom, PCPR w Gostyniu i innym instytucjom udzielającym wsparcia.

Prezes powitała też przybyłych gości: Krzysztofa Deutscha Członka Zarządu Powiatu Gostyńskiego, Radosława Sobeckiego Wójta Gminy Krzemieniewo i Kazimierza Kaczmarka Sołtysa Oporowa.

Prezes Misiurek przypomniała też, że Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu niesie pomoc chorym na SM i ostatnio też chorym na boreliozę. Wspiera ich w poprawie warunków życiowych i bytowych, wyzwala poprzez swoje wsparcie inicjatywę u osób dotkniętych SM i ich rodzin, przełamuje bariery psychologiczno-społeczne, jakie narastają wokół chorych na SM, upowszechnia wiedzę o tej chorobie i o sposobach radzenia sobie z nią oraz aktywnie współpracuje z organami administracji oraz innymi stowarzyszeniami.

Przedstawiciel Zarządu Powiatu Gostyńskiego Krzysztof Deutsch podziękował organizatorom: - „Wyrazy uznania za zorganizowanie pikniku z okazji World MS Day należą się Zarządowi Stowarzyszenia, którego przedstawiciele zadbali o każdy szczegół spotkania.” 

Piknik miał charakter rodzinny. Było sporo wesołych chwil, ale też wymieniano się swoimi doświadczeniami w zmaganiach z problemami towarzyszącymi chorobie SM. Pobyt uczestnikom pikniku umilał Jerzy Rudnicki  z Leszna, który przygrywał nam na akordeonie, rozdał śpiewniki i zaprosił do wspólnego śpiewania i tańca.

Poczęstunek przygotowali członkowie stowarzyszenia przy wsparciu Pań z Rady Sołeckiej. Później też wspólnie grillowano i mile spędzono piknikowy czas.

Organizacje pikniku wsparło Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.

 

Galeria - kliknij